11 Odličnih saveta koja će vam pomoći pri kupovini cveća danas 1. deo
- Ivan
- Sep 29, 2018
- 3 min read
Updated: Nov 10, 2019
Postoje puno vrsta cveća, i svako ponaosob zahteva poznavanje njegovih karakteristika pri kupovini u cvećari ili na pijacama.
Nudimo vam 11 super saveta za odabir cveća iz ugla proizvodjača.

Svi znaju da prilikom kupovine cveća treba tražiti zeleniju biljku sa jačom vegetacijom, sa puno cvetova i naravno po mogućstvu veću biljku. Ali ovi preduslovi nisu najvažniji u odabiru cveća.
Predstavljam vam 11 SAVETA ZA KUPOVINU CVEĆA.
Oformljenost biljke
Da bi vam biljka bila lepa i uočljiva morate obratiti pažnju na oformljenost same biljke.
To znaci da vam na prvi pogled žargonski rečeno "zapadne za oko". Sama oformljenost biljke se najbolje uočava pri nekoj srednjoj daljini.
Znači kada prilazite prodavnici cveća (tj. pijačnoj tezgi ili lokalnoj cvećari) trebate pregledati biljke, i koja vam se na prvi pogled svidi (naravno da prati genetsku formu samog cveća) nju izaberite za dalja ispitivanja.
*PAŽNJA: Morate paziti na genetsku formu cveća. A to bi značilo da svaka biljka ima svoju specifičnu formu igleda (o kojoj ću vam pisati u nekom od narednih objava). Znači nemojte birati biljku koja bi po genetskoj formi bila žbunasta (npr. bombonica) , a ona je poluviseća samo zato što vam se više takva svidja. Nećete moći dugo održati takvu biljku!
Boja listova
Jedan od najvažnijih uslova za kupovinu je naravno i boja listova. Boja listova se kreće od svetlo zute preko zelene pa sve do tamno braon. Vi morate znati koja je odgovarajuća boja listova cveća koje kupujete. U većini slučajeva boja lista je zelene boje. I prilikom odabira cveća trebate voditi računa da boja ne bude ni svetlo žuta.
Problem je obično uslovljem bolešću cveća. Može biti i problem previše zalivanja, ali vi kupujete cveće od profesionalaca pa retko da je to slučaj.
Naglasio bi da se to žutilo lista najčešće javlja na krajevima listova po celom obimu ili iz dna stabiljke lista.
*PAŽNJA: Biljke na čijim listovima su vidljivi iscepani i "pohabani" delovi (i sa tim žuti na tom mestu) nisu znak bolesti biljke nego neodgovarajućeg transporta.
Ovde problem nastaje sa sobnim cvećem kome je potrebno više vremena da bi se list obnovio. Sa baštenskim cvećem to ne treba da vam bude uslov za ne kupovinu, jer se listovi brzo regenerišu.
Jedrost lista
Posle uočavanja boje pogledajte i jedrost lista. Jedrost biljaka i njihovih lista ne možete odrediti na svim biljkama. Ali na one koje možete trebate obratiti pažnju da nije došlo do sušenja i smanjenja vode u listovima.
Prvenstveno se to dešava na vrhu lista. Caka u ovome je da probate da savijete list. Trebao bi naginjati ka lomljenju , a ne ka savijanju.
Ako je obrnuto onda nesto nije uredu.
Gustina biljke
Ovde prvenstveno mislim na gustinu listova, cvetnih izdanaka i cveta.
Gledajte da pri visini biljke ona povećava gustinu. Ako je viskoka 50cm a ima samo 2-3 izdanaka (najčešće sobna cveća) onda je ta biljka pretrpela neki vid reparacije.
Takodje morate videti da biljka ima dovoljno listova i cveta (ako cveta).
Višenje listova
Ovaj problem se odmah uočava. Naravno biljka kojoj listovi vise nije pogodna za kupovinu. Kako zbog izgleda tako i zbog bolesti koju možda ima. Ovde problem da bolešću se odnosi na koren. Može se desiti da je biljka lose presadjena (najčešće u skorije vreme) , da je slomljena u korenu, nema odgovarajuću zemlju ili joj je koren iscrpeo svu zemlju i izašao na dnu saksije (više o ovome u 10. savetu). Nedostatak vode ili prevelika količina takodje mogu izazvati višenje listova.
Najbolji način za eliminaciju ovog problema je da proverite zemlju da li je umereno vlažna. Ako je to sličaj da je zemlja umereno vlažna, a ima taj problem, ne uzimajte je.
Naglasio bi da sa baštenskim cvećem je najčešći problem manjak vode i da sa njim nećete imati problema.
*PAŽNJA: Sunce je još jedan uzrok višenja listova cveća. Cveće sa tanjim listovima ima karakteristiku da na direktnom Suncu njegovi listovi vise. Primer za to je koprivica.
Prisustvo pupoljaka
Preduslov za cvet je pupoljak. A ako nema pupoljaka onda neće imati ni cveta. Ovo nije nikakav veliki poremećaj. Najčešće je u pitanju količina vode , položaj i mesto držanja biljke. Svaka biljka zahteva posebnu negu.
Kada birate cveće birajte biljku koja ima pupoljaka. To je jasan pokazatelj da je biljka zdrava. Pupoljke birate i da bi vam cveće duže cvetalo.
Recite nam šta mislite o ovome. Koja su vaša iskustva ?
Koje su vaše tajne u odabiru cveća? I naravno podelite i lajkujte objavu.
Pišite nam o vašim sugestijama na koje teme želite da pišemo za vas.
Nadam se da ste uživali.
Opmerkingen